Розмова з Яриною Михайлишин

“Текстура” виникла не в останню чергу з потреби знайти співрозмовників, з потреби професійної дискусії та обміну досвідом. Ідея робити інтерв’ю із українськими дизайнерами та аналітиками виникла практично у перші ж дні існування блогу, однак до справи дійшло лише зараз. Отже, розпочинаємо регулярну - маю таку надію - рубрику “Розмова з…”. В першому випуску - розмова з Яриною Михайлишин, журналістом даних, яка робить візуалізації для видань “Тексти”, “День” та “Українська правда”.

Як Ви себе самоідентифікуєте? Дизайнер? Аналітик? Візуальний журналіст?

Питання самоідентифікації завжди дуже делікатне. Мабуть, журналіст даних. Мій журналістський бекграунд доволі помітний. Ще на етапі роботи з даними я завжди намагаюсь зрозуміти що буде цікаво і корисно для читача, які запити аудиторії. На які питання ми можемо відповісти з конкретними даними і на які питання потрібно дати відповідь, можливо, затративши ще більше часу на пошук додаткової інформації.

Наскільки я розумію, Ваша освіта аж ніяк не пов’язана із дизайном чи візуалізацією? Як і коли Ви почали займатись інфографікою?

Так, в мене журналістська освіта. Але я не вважаю це дивним. Радше навпаки, це саме те середовище, де я вперше дізналась про інфографіку. Медіа на сьогодні, мабуть, один з найбільших ринків. Зрештою, найкращі світові зразки візуалізації сьогодні створюють переважно в нйюс-румах, для самих журналістів  чи для поширення ними. Отож я вперше побачила інфографіку в англомовних медіа. Її ставало все більше  і більше,  було зрозуміло, що це якась нова хвиля, що скоро стане трендом. Тоді матеріалів стосовно самої інфографіки чи її засад було значно менше, ніж сьогодні, але мені пощастило потрапити на першу школу інфографіки від “Текстів”. Там все і почалось.  

Опишіть свою еволюцію у інфографіці та візуалізації? Ваші роботи, як мені здається, доволі впізнавані - як сформувався стиль, метод роботи? Чи були взірці, яким хтілося наслідувати? Були наставники, які давали поради?

Не знаю, чи мій стиль вже сформований, він лише на шляху до цього. Взірці, звісно, були: роботи The Guardian, NYT, FiveThirtyEight, студій Accurat, Density Design, Сolumn Five та багато інших. Хорошим джерелом натхнення була і залишається бібліотека Visualizing.org, щорічна збірка Best American Infographics, непогані підбірки публікуються на Visualloop. Своїм наставником вважаю Анатолія Бондаренко.

Який інструментарій ви використовуєте? Наскільки я можу розуміти, це і стандартний набір графічного дизайнера, і програмування?

Інструментів сьогодні більш, ніж достатньо, вистачало б часу їх всі освоїти =) Для простіших статичних робіт достатньо і векторного редактора. Для більш цікавих використовую бібліотеку D3.js, рідше Tableau, іноді поєднання статичних інфографік з можливостями  HTML та СSS. Для карт є свої підходи: дизайн розробляю в Tilemill, інтерактивність додаю через Сarto DB чи ті ж таки Tilemill, D3.

І, знову до теми освіти, в нас же ніде не вчать робити інфографіку, окрім хіба нечастих семінарів “Текстів”? Де Ви освоювали ту ж саму картографію? Книжки, онлайн-курси?

Не варто недооцінювати силу “нечастих семінарів “Текстів”. Геній Анатолія Бондаренка полягає ще й у тому, що за три дні семінарів він вміє надихнути та зацікавити інфографікою настільки, що ви будете займатись цим все життя. Насправді, як і в будь-якій справі, тут дуже важлива самоосвіта та наполегливість. Отримавши на тих таких семінарах кілька десятків посилань на хороші джерела, онлайн уроки чи курси, навчання - це вже питання особистої відповідальності та часу. Стосовно конкретних книжок: хорошою основою для розуміння інформаційного дизайну була бібліографія Тафті, згодом ще кілька засадничих книжок по кольору й шрифтах. D3 почала вчити на основі книжки Скотта Мюрея  уроків Майка Бостока та ще одного курсу на Tuts+. До речі, хороший підбір матеріалів по D3 зібраний тут. Стосовно курсів: на Coursera.org можна знайти цілу підбірку курсів по аналізу даних, статистиці та програмуванню, резурси для вивчення останнього – взагалі тема для окремого посту. Крім того є курси MOOC, уроки від тих таки Carto DB та десятків інших. Тепер, коли візуалізація фактично стала мейнстримом, sky is a limit. 

Одна з останніх робіт Ярини для видання “Тексти” - інтерактивна карта, що підсумовує рік російської окупації Криму та війни на Сході України

Що ще хтілось би опанувати?

Зараз вдосконалюю свої навики в D3. Це дуже потужний інструмент, є над чим працювати. Цікаво спробувати Vega й Graph-Tool, більше попрацювати з R.

Ви займаєтесь і збором даних, і візуалізацією, а подекуди і пишете тексти. Такий собі універсальний журналіст. Це вимушена міра, викликана браком фахівців чи ж просто звикли повністю відповідати за продукт?

Думаю і те, і те. Точніше друге поступово стало наслідком першого. Хоча іноді це банально залежить від масштабів проекту: є речі з якими ти можеш впоратись сам, є речі над якими краще працювати в команді.

Як знаходите ідеї для візуалізацій? Працюєте з редактором, який пропонує певні теми чи придумуєте самі?

Це дуже ситуативно. Загалом я намагаюсь слідкувати за інфопростором й релізами даних, тому часто  пропоную теми сама. Іноді просто натраляю на який новий інструмент, який хочеться випробувати і для нього шукаю актуальну тему. Часто отримую пропозиції від редакторів. З цієї перспективи це доволі вільний процес обміну думками та ідеями й не бачу причин його якось обмежувати.

Ще одна візуалізація для видання “Тексти”, що досліджує обсяги рефінансування банків

З якого роду темами чи даними вам подобається працювати? А з чим навпаки не подобається? Чи були випадки, коли Ви відмовлялись від замовлень, бо тема вам не цікава або ж дані непевні?

Немає нецікавих тем, є більш чи менш актуальні. Також є неповні та поверхневі дані, які навпрядчи скажуть щось нове, які не містять відповіді на конкретні питання і з яких не вийде цікавої історії. Тому я рідко відмовляюся від тем, але буває відмовляюсь від проекту, тому що для нього не вистарчає даних, або вони сумнівні чи недостатньо релевантні.

З якими темами хтілось би попрацювати, але поки не було можливості або даних?

Відкриті дані для України досі слабке місце. Але я знаю, що хлопці з data.gov.ua  та інших організацій працюють над тим, щоб покращити ситуацію. Засмучує, що досі немає офіційної звітності щодо втрат в АТО, хотілося б також більшої відкритості в енергетичній сфері.  

Як побудований робочий процес? Чи малюєте скетчі? Чи часто переробляєте свої візуалізації?

Думаю, особливого алгоритму немає. Спочатку малюю скетчі, аналізую, потім працюю над візуалізацією. Якщо в процесі з’являються нові ідеї, або помічаю слабкі місця – доводиться переробляти.

Які наріжні принципи роботи з візуалізацією? Який рецепт хорошої інфографіки?

Я не вірю в універсальні рецепти успіху.  Але, якщо узагальнити, я б порівняла вдалу візуалізацію з чимось схожим на цибулину – кілька шарів, усі невід’ємні та рівні між собою.

Серед них я б виокремила правдивість, розуміння та простоту.  Перш за все, донесена інформація повинна бути правдивою. Гадаю, додаткових пояснень тут не потрібно. Але просто правдивого факту недостаньо. Для правдивих фактів не потрібно візуалізації, для них вистачає довідників. Донесена інформація повинна забезпечувати  краще розуміння певного процесу чи явища, показувати динаміку, зміни, контекст. Іншими словами повинна давати читачу більше знань та розуміння предмету. Зрештою, візуалізація повинна бути достатньо простою та елегантною для ефективного сприйняття.

Чи стежите ви за тим, що роблять українські видання у сфері інфографіки? Або ж просто за якимись конкретними дизайнерами чи аналітиками? Можете когось відзначити? Що думаєте про стан професії?

Мені подобається, що дедалі більше видань роблять інтерактивні візуалізації чи лонгріди з їхніми елементами. Можливо, вони ще далеко не ідеальні, але це вже рух у правильному напрямку.

Чи є потреба у професійній розмові із колегами? У дискурсі навколо інфографіки? І про що б хтіли поговорити із іншими дизайнерами/аналітиками/візуалізаторами?

Звісно. Думаю нам бракує майданчиків для дискусії, зустрічей та конференцій. Сподіваюсь, скоро вони з’являються. Також було б круто створити свою гілку  спільноти Hack/Hackers, коли журналісти спільно з програмістами працюють над вирішенням конкретних проблем. Думаю, це теж ще попереду.

Чи стежите за роботою якихось іноземних видань чи студій? Чиї роботи подобаються? І чим саме подобаються?

Постійно стежу, чи принаймні намагаюсь. Переважно за роботами вже згаданих мною видань та студій, список інших можна переглянути в моєму Twitter-list.  

Покажіть свою улюблену візуалізацію, зроблену кимсь іншим? Поясніть, чим вона Вам подобається?

Їх десятки, якщо не сотні. Тому я виберу візуалізацію на тему, мабуть, найбільш актуальну сьогодні. Проект Drone Attacks створений  Pitch Interactive в 2013 році –  чудовий приклад хорошого дизайну, функціональності, вдало підібраної форми та метафори. Форма, вибрана для відображення своєрідного стовпчикового графіка  нагадує ураження ракетами, що підкреслює тему візуалізації та посилює емоційне враження.  Орієнтація графіка донизу ніби наголошує, що мова йде про втрати, а не здобутки. Верхній графік відображає основні цифри, а опція фільтрів дає можливість дослідити дані самотужки.

Out of Sight, Out of Mind. Візуалізація атак дронів у Пакистані у 2004-2014 роках. Pitch Interactive