Що читати: Self-Tracking

Хто автори?

Видавець - The MIT Press - повідомляє нам, що Джина Неф - доцент (точніше associate professor, але в нас ніби такого поняття нема) комунікацій та соціології в Університеті Вашингтона, а Доун Нафус - старший науковий працівник в Intel Labs.

Self-Tracking

Self-Tracking

Це не дуже багато пояснює, але принаймні зрозуміло, що люди не з вулиці прийшли книгу писати. Доун також є редактором книги Quantified: Biosensing Technologies in Everyday Life (назва щонайменше цікава).

Про що книга?

Self-tracking досліджує практики спостереження за собою, збору власних даних про фізичну активність, харчування, фізіологічні показники, хороші та погані звички, настрій та способи проведення часу, етцетера, етцетера.

Феномен збору власних даних тут досліджується в кількох аспектах:

  • Практики: в який спосіб і навіщо люди збирають власні дані, тут зокрема йдеться  про просту цікавість, зміну поведінки, формування корисних звичок та краще розуміння фізіологічних процесів.  

  • Інструменти: як фітнес-трекери формують уявлення про норму (наприклад, необхідність робити 10 000 кроків на день), оскільки виходять з образу певної середньостатистичної людини (молодої, здорової та активної).

  • Ком’юніті: як навколо практики збору власних даних формуються спільноти - скажімо, спільноти Quantified Self, де люди створюють власні інструменти збору даних, або спільноти людей, котрій допомагають один одному інтерпретувати дані. А також - як начебто персональна справа (збір власних даних) перетворюється на справу соціальну (щонайменше через те, що дані можуть стосуватись не лише людини, котра їх збирає, але й інших людей).

  • Індустрія: як технологічні компанії позиціонують різноманітні трекери на ринку (товари для здорового способу життя, інструменти для спортсменів, модні аксесуари), як вони використовують дані користувачів (і хто взагалі є власником цих даних?).

Навіщо читати?

Self-tracking є сенс читати, якщо ви вже збираєте власні дані (бодай просто рахуєте кроки за допомоги смартфону чи фітнес-трекеру) або ж плануєте почати. Книга задає непоганий контекст для феномену збору власних даних та містить хороші поради щодо організації процесу.