Освіта: Онлайн-курси з журналістики даних на Learno

В Україні наразі нема повноцінних навчальних програм з журналістики даних. То ж якщо ви надумали освоїти цю захопливу, але непросту професію, раджу звернутися до наявних онлайн-курсів. Цей огляд стосується трьох курсів, доступних на онлайн-платформі Learno.net.

Managing Data Journalism Projects

В цьому неймовірном короткому (< 20 хв) відеокурсі італійський журналіст-даних Джакоппо Оттавіані розповідає не стільки про змістовну, скільки про організаційну складову проектів з журналістики даних. Зокрема тут йдеться про те, з яких етапів складається розробка проекту з журналістики даних, як налагодити роботу команди журналістів, дизайнерів та розробників, які інструменти можна використовувати для постановки та відстеження виконання задач, а також для створення розробки дизайну проектів.

Цей курс може бути корисним для журналістів, які подумують вв’язатися у роботу з даними - для кращого розуміння процесу розробки проекту з журналістики даних. Але в першу чергу цей проект для медіа-менеджерів та редакторів, які планують створити історію на основі даних.

Doing Journalism With Data: First Steps, Skills, and Tools

Один з найбільш популярних онлайн-курсів з журналістики даних. Складається з п’яти модулів, для кожного з котрих є свій інструктор.

Так, Саймон Роджерс (наразі працює в Google News Lab) розповідає про журналістику даних у ньюзрумі: дає загальний вступ до предмету, пояснює, як влаштована команда з журналістики даних, як знаходити історії в даних, а також які є бізнес-моделі для цього виду журналістики.

Керівник магістерської програми з онлайн-журналістики в Університеті Бірмінгема Пол Бредшоу відповідає за модуль, що стосується пошуку даних для історій. Тут йдеться про просунутий пошук в Google, отримання даних з веб-сторінок за допомоги скрейпінгу, а також різноманітні джерела даних онлайн.

Професор журналістики в Університеті Арізони Стів Дуіг викладає модуль, що стосується пошуку історій в даних. Тут йдеться про основи математики та статистики, що стануть в нагоді для журналістів, та роботу з табличним редактором Excel.

Журналіст даних Ніколя Кайзер-Бріл розповідає про очищення даних за допомоги програми Open Refine та Google Spreadsheets.

А знаний фахівець з візуалізації даних Альберто Каїро завершує курс модулем, що стосується підкріплення історій візуалізаціями даних. Тут йдеться про принципи візуалізації загалом, а також про те, як обрати спосіб візуалізації для своїх даних.

Цей курс може бути корисний для всіх, хто хоче спробувати себе у жанрі журналістики даних. Він дає непогане уявлення про процес створення історії на основі даних, а також навички, які для цього потрібні.

Bulletproof Data Journalism

У цьому курсі бельгійський журналіст даних і data scientists Стен Дебрауер розповідає про найбільш поширені проблеми, які можуть виникнути під час створення проекту з журналістики даних, а також про те, як цих проблем уникнути. Інакше кажучи, тут йдеться про те, як зробити вашу історію справді обгрунтованою.

Курс складається з п’яти модулів, в кожному з котрих розбирається певна помилка чи проблема, що може виникнути під час створення історії на основі даних. Мова йде про:

  • збіги та випадковості в даних, які журналіст може сприйняти за тренд;
  • приховані впливи в даних, про які журналіст може не здогадуватись (confounding variables), а отже - неправильно витлумачувати причинність;
  • cherry picking, тобто відбір лише таких даних, що підтверджують гіпотезу;
  • проблеми в даних (наприклад, хибна методологія збору або неповнота даних), які викривлюють картину;
  • неправильна інтерпретація даних.

Цей курс буде корисний для тих, хто вже розпочав роботу у журналістиці даних, але прагне покращити якість свого аналізу та впевнитись у тому, що заснована на даних історія є справді обгрунтованою.